Maseczki powinny być używane jednorazowo, ponieważ bakterie zebrane na niej mogą przedostać się do układu oddechowego.
AdobeStock/licencja podstawowa
Władze Rotterdamu i Amsterdamu podjęły dyskusję dotyczącą obowiązku noszenia masek w innych miejscach, prócz transportu publicznego. Ich zdaniem obywatele nie przestrzegają zasady zachowania bezpiecznej odległości, a co za tym idzie – potrzeba innego zabezpieczenia przed chorobą. Pomysł skomentował RIVM (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska).
Maseczki w miejscach publicznych
23 lipca burmistrz stolicy Amsterdamu w porozumieniu z włodarzem Rotterdamu wystosowała pismo do rządu, w którym pyta o możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Dodatkowe regulacje mają dotyczyć obowiązku noszenia masek ochronnych nie tylko w transporcie publicznym, ale także w innych miejscach, gdzie nierzadko znajdują się tłumy.
Jako przykład potencjalnego zagrożenia podają obchody muzułmańskiego święta nazywanego w Niderlandach ,,Offerfeest”.
Tradycyjnie jest to impreza, na której spotyka się wiele osób. Zanim się zorientujesz, w salonie siedzi dwadzieścia lub trzydzieści osób~Ahmed Aboutaleb, burmistrz Rotterdamu
Zdaniem samorządowców obowiązek noszenia maski w miejscach, w których przebywa większa ilość ludzi (także na świeżym powietrzu), wpłynie na zmianę mentalności obywateli. Będą czuli, że zachowanie środków bezpieczeństwa jest niezbędnym elementem walki z koronawirusem.
Opinia RIVM
Rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie wystosowanego pisma, jednak już teraz swoje stanowisko w sprawie przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska. Według opinii specjalistów z RIVM maseczki nie mają realnego wpływu na ochronę obywateli przed chorobą. Noszenie ich w zatłoczonych, zamkniętych przestrzeniach może okazać się pomocne, ale w innych przypadkach nie ma naukowych dowodów, że jest to przydatne.
Nie ma jeszcze wystarczających dowodów naukowych, aby zachęcić do stosowania masek na twarz w miejscach publicznych. W wyjątkowych sytuacjach można rozważyć użycie niemedycznych masek nosowych, gdy nie jest możliwe przestrzeganie ogólnych środków, np. w transporcie publicznym~stanowisko RIVM
Opinia jest zgodne z tą, którą przedstawiło WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w czerwcu tego roku.
Maseczki w Niderlandach
Od 1 czerwca w kraju tulipanów obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w transporcie publicznym.
Maseczki nie muszą być typowo medyczne. Rząd wręcz zaleca, aby właśnie te pozostawić dla medyków i osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Pasażer pociągu, autobusu może użyć maseczki jednorazowej (wówczas musi pamiętać o jej wymianie po każdej podróży) lub wielorazową, którą należy regularnie prać.
Nakaz nie obowiązuje na przystankach oraz peronach. Dotyczy jedynie środków transportu.